Najatraktivnija mjesta za ronjenje oko Murtera

Ljubitelji ronjenja često ističu Jadran kao jednu od najboljih destinacija za istraživanje podmorja u Europi, a murtersko područje pruža uistinu spektakularan doživljaj. Bilo da ste iskusni ronilac ili tek počinjete otkrivati ljepote podvodnog svijeta, okolica Murtera nudi raznolike lokacije prilagođene svim razinama znanja. U ovom blogu donosimo pregled najatraktivnijih mjesta za ronjenje u akvatoriju Murtera i okolice, uz nekoliko praktičnih savjeta kako maksimalno uživati u svakom zaronu. Za sve koji žele pouzdan i prostran brod radi smještaja ronilačke opreme i udobnog kretanja na palubi, preporučujemo Quicksilver 605, moderan RIB koji će savršeno odgovarati ronilačkim avanturama.

Kornati – nezaobilazna ronilačka destinacija

Nacionalni park Kornati nezaobilazna je postaja za sve ljubitelje ronjenja i one koji će to tek postati. Već pri blagom zaronu otvara se pogled na impresivne pejzaže i bogatstvo morskog života. Kornatski arhipelag broji više od 80 otoka i otočića, a pod morem krije zapanjujuć svijet flore i faune, strme zidove očaravajućih kolorita, uske prolaze i tajanstvene spilje. Karakteristike reljefa su visoke, okomite litice koje sežu i do sto metara u dubinu. Zbog njihovog nepravilnog, krškog oblika nalik na krunu, i samo je otočje dobilo ime. Vidljivost podmorja je iznimno dobra, a na dubini do 40 m ugledat ćete mnoštvo raznobojnih koralja poput gorgonija, zanimljivih riba poput ugora i kraljevske ribe Jadrana, račiće, razne vrste žarnjaka i druge morske organizme atraktivnih boja. Budući da su Kornati zaštićeno područje, ronjenje uz uporabu autonomne ronilačke opreme dopušteno je samo u organiziranim i odobrenim grupama. Za uporabu maske i dihalice (snorkeling) neće vam biti potrebna nikakva dozvola. U sklopu parka možete roniti u 9 zona: Kornat (Opat – Tanka Prisliga), Samograd, Oključ, Mala Panitula, Vela Panitula, Rašip, Kasela, Mana i Borovnik.

Otok Kaprije

Kaprije je otočić udaljen 15-ak kilometara od Šibenika, a na njemu se nalazi jedno jedino naselje istog naziva. Turisti ga i dalje teško pronalaze, a budući da je na otoku zabranjena vožnja automobila, poznat je po izrazito čistom, plavom moru, mirnoj atmosferi i očuvanoj prirodi. Ronilački posjet je prigodan za početnike jer se već na 10 metara dubine prostire prekrasan zid ukrašen žutim spužvama, algama i mekim koraljima. U razgledavanju će vam se sigurno pridružiti i jata fratara, trlje, kirnje, orade i hobotnice. Iskusni ronioci uživat će u istraživanju njemačkog broda Francesca di Rimini, koji leži potopljen još od Drugog svjetskog rata. Olupina broda je pod zaštitom Ministarstva kulture RH, zbog čega se može posjetiti samo uz vodstvo ovlaštenih vodiča.

Otok Žirje

Otok Žirje nalazi se u blizini Nacionalnog parka Kornati, a najistaknutije mjesto za ronjenje nalazi se na jugozapadu otoka, na rtu Ljuta. Sama lokacija se jednostavno pronalazi te je pogodna za sidrenje zbog male dubine mora. Za razliku od Kornata i Dugog otoka koji se ističu okomitim zidovima okrenutim prema otvorenom moru, žirjanski reljef karakterizira ljepota podmorja u jedinstvenim oblicima. Još u doba Rimskog Carstva ovuda su prolazili trgovački brodovi, ostavljajući iza sebe amfore i posuđe na morskom dnu. Ono što ovu lokaciju čini nezaobilaznim odredištem je potopljeni talijanski ratni avion. Obrisi olupine nadziru se već na 10 m dubine, a ako zaronite još malo dublje svjedočit ćete zaista fascinantnom prizoru – avion na pješčanom tlu u poziciji spremnosti za polijetanje.

Hrid Bačvica

Bačvica je mala hrid smještena na ulazu u Nacionalni park Kornati, usred otvorenog mora. Nudi tri atraktivne lokacije za ronjenje. Zapadna, plića strana, idealna je za početnike, jer se na samo 18 metara dubine prostire bogati morski život. S južne strane proteže se impresivan zid koji tone do 40 metara dubine, prekriven crvenim gorgonijama, a dom je jastozima i murinama. Na sjevernoj strani leži potopljeni brod Borko, koji je nakon udara u hrid tijekom nevremena brzo završio na morskom dnu. Posjet olupini pruža jedinstveno iskustvo, posebice za podvodne fotografe.

Blitvenica i plič Grmeni

Blitvenica je vrlo maleni otok stjenovite obale, što ju čini nepogodnom za pristajanje i sidrenje. No, očaravajući prizori brišu sve napore – veličanstveni vertikalni zid prekriven je žutim i crvenim gorgonijama koje se živopisno ističu u kristalno plavom moru. Stijenje Grmeni nalazi se na 2 metra dubine nedaleko od hridi Kosmerka i Vrtlac. Zbog konfiguracije podmorja struje mogu biti izrazito jake, čak i među najjačima na Jadranu, stoga je važno pratiti vremenske uvjete. Obje lokacije su poznate po svojoj fascinantnim, prirodnim fenomenima i odličnoj vidljivosti podmorja.

Zašto je Quicksilver 605 idealan izbor za ronilački izlet?

Ako tražite udobnost, stabilnost i praktičnost prilikom organizacije ronilačkog izleta, Quicksilver 605 nudi sve navedeno. Zahvaljujući snažnom motoru, ovo plovilo će vas brzo odvesti do udaljenijih lokacija, uz nisku razinu buke i umjerenu potrošnju goriva. Prostran kokpit i ergonomski raspored sjedala olakšavaju odlaganje opreme i ronilačkih boca, a stabilan trup omogućit će vam sigurnu plovidbu čak i pri valovitom moru.

Savjeti za sigurnu i uspješnu ronilačku avanturu

  • Provjera fizičkog stanja

Prije ronjenja provjerite imate li bilo kakvih zdravstvenih problema koji direktno utječu na ronjenje. Pri svakom zaronu ostanite svjesni svojih mogućnosti, i ne prelazite granice vaše fizičke sposobnosti i/ili ronilačkog certifikata.

  • Provjera opreme

Vaša oprema treba biti u savršenom stanju. Uvijek provjerite i servisirajte svoje maske, peraje, regulatore i kompenzatore plovnosti prije polaska. Poželjno je i upoznati se s načinom rada opreme i rješavanjem problema dok ste pod vodom.

  • Buddy sistem

Bez obzira koliko ste iskusni, dobar ronilački pratitelj ključan je za potrebnu sigurnost. Prije ronjenja iskomunicirajte sa svojim buddyjem nužne postupke u slučaju hitnoće, kvara opreme ili bilo koje druge moguće poteškoće.

  • Poštujte podmorje

Čuvajte krhke ekosustave – ne dirajte koralje, ne uznemirujte morske organizme i pazite na sidrenje. Očuvana priroda dugoročno znači i veće uživanje za sve.

  • Vrijeme i uvjeti

More je najmirnije rano ujutro, a vidljivost često najbolja sredinom dana. Ako se vremenska prognoza pogorša, bolje je odgoditi zaron.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email